Blog

Klocki hamulcowe klasy premium – klucz do bezpiecznej jazdy

Niektórzy twierdzą, że samochód powinien wykonywać dwie czynności: jechać i hamować. Reszta to zbędny luksus. To kontrowersyjna opinia, ale jest w niej sporo racji. Co więcej, sam proces hamowania wydaje się być tutaj dużo ważniejszy. Jedną z głównych ról odgrywają w nim zupełnie niepozorne klocki hamulcowe. Dlaczego są tak istotne?

Co to są klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe to ten element samochodu, który, choć jest rozmiarowo niewielki, to ma jednak ogromne znaczenie podczas każdej, nawet najkrótszej podróży samochodem. Auto pozbawione klocków lub też z klockami uszkodzonymi czy słabej jakości – zamienia się w coś w rodzaju rozpędzonego pocisku armatniego, którego nie da się w żaden sposób zatrzymać.

Do czego służą klocki hamulcowe?

Klocki są elementem większej całości, jaką jest układ hamulcowy, na który składają się między innymi tarcze hamulcowe, przewody hamulcowe oraz tłoczki. Wszystkie te podzespoły razem uczestniczą w procesie zatrzymywania pojazdu, czyli sprawianiu, by samochód o masie nawet kilku ton wytracił swoją prędkość w kilka, kilkanaście sekund. Łatwo wyobrazić sobie, jak ogromnym obciążeniom jest poddawany wówczas cały układ hamulcowy, a szczególnie klocki ściskające z całych sił tarcze hamulcowe.

Na co narażone są klocki hamulcowe?

Zadaniem klocków jest skuteczne zatrzymanie tarcz hamulcowych kręcących się razem z kołami. W zależności od sytuacji, klocki działają z różnym naciskiem na tarczę. W czasie tego procesu wydziela się spora ilość ciepła, zaś powierzchnia cierna klocka systematycznie zużywa się. Bardzo często zdarza się, że tarcza pokryta jest korozją, zaś przedostający się na nią piasek i zanieczyszczenia jeszcze bardziej utrudniają klockom ich, i tak już wyjątkowo niewdzięczną, pracę. Klocki zaczynają się zużywać nierównomiernie, pogarszając jakość hamowania, a w skrajnych przypadkach ich powierzchnia robocza wręcz pęka, sprawiając, że samochód zaczyna zbaczać z prawidłowego toru jazdy w prawą lub lewą stronę.

Czego wymaga się od klocków hamulcowych?

Choć ich budowa nie jest zbyt skomplikowana – najkrócej rzecz ujmując są to płytki wykonane z twardego metalu i pokryte kilkunastomilimetrową nakładką cierną – to właśnie jakość wykonania i rodzaj użytych do tego materiałów ma zdecydowanie kluczowe znaczenie. Z racji tego, że klocki przez całe swoje „życie” pracują w ekstremalnych warunkach, muszą być odporne na wysokie temperatury powstające podczas hamowania (rzędu kilkuset, a niekiedy znacznie przekraczające tysiąc stopni Celsjusza), a także zapewniać odpowiednie właściwości cierne, paradoksalnie – nie ścierając przy tym zbyt mocno tarcz hamulcowych.

Dodatkowo, muszą być przygotowane na nieprawidłową eksploatację, czyli najdziwniejsze nawet pomysły kierowców, takie jak np. jazda z zaciągniętym hamulcem ręcznym czy zjazd z dużego wzniesienia z wciśniętym na stałe pedałem hamulca. Zresztą każdy mechanik mógłby w tym miejscu przytoczyć niejedną historię złego traktowania tarcz i klocków hamulcowych.

Ale to nie wszystko, czego należy wymagać od profesjonalnych klocków hamulcowych. Elementy te muszą być w gotowości 24 godziny na dobę i 365 dni w roku, czyli działać jednakowo dobrze w absolutnie każdych warunkach atmosferycznych i drogowych. Siła ich hamowania nie może zanikać w momencie zbyt dużego rozgrzania się tarcz (zjawisko takie nosi nazwę fadingu).

O takich drobiazgach jak cicha praca całego układu klocek-tarcza podczas pracy oraz jak najniższy poziom emisji pyłów powstających podczas ścierania się powierzchni klocków nie piszemy, ponieważ w dzisiejszych czasach jest to standardem, przynajmniej wśród renomowanych producentów, takich jak Quaro.

Z czego zrobione są klocki hamulcowe?

Wiemy już, jak ciężką i odpowiedzialną pracę wykonują klocki hamulcowe. Czy wiadomo coś o ich produkcji? W czym tkwi tajemnica ich sukcesu? Niestety, producenci nie są zbyt skorzy do dzielenia się swoim know-how. Kluczowym elementem klocków są okładziny cierne. Ich skład to niejednokrotnie najpilniej strzeżona tajemnica firmy.

Na pewno znajdziemy tam watę stalową oraz opiłki miedzi. Elementy te spojone są tlenkiem glinu zmieszanym z innymi składnikami pochodzenia mineralnego. Bez wątpienia też nie znajdziemy w okładzinach zarówno metali ciężkich, jak i powszechnego kiedyś azbestu – materiału, który cechował się wysoką odpornością na ekstremalne temperatury, lecz ścierając się, stawał się prawdziwą bombą ekologiczną.

Nawiasem mówiąc, elementy miedziane również nie są materiałem idealnym. W USA postuluje się wycofywanie ich i zastąpienie materiałem mniej szkodliwym dla środowiska. Problem w tym, że póki co nic takiego nie pojawiło się jeszcze na horyzoncie. Tak czy inaczej, prace nad udoskonaleniem procesu wytwarzania oraz zastosowaniem nowych półproduktów cały czas trwają.

Klucz do sukcesu? Kontrole, testy i certyfikaty.

Przepis na perfekcyjne klocki hamulcowe wydaje się być prosty. Zaczyna się od prac projektowych. Następnie dokonuje się zakupu półproduktów. Kolejny etap to sama produkcja. W przypadku elementów mających realny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników, konieczne jest osiągnięcie perfekcyjnej powtarzalności procesów produkcji. Mówiąc wprost – każdy klocek musi być jednakowo idealny pod każdym względem. Na szczęście w dobie automatyki przemysłowej i komputerowego nadzoru nad każdym składnikiem procesu, takie podejście jest już normą.

Ale i tak najważniejsza jest kontrola każdego z etapów oraz wielokrotnie przeprowadzane testy, dzięki którym ryzyko wypuszczenia w świat produktu obarczonego defektem spada praktycznie do zera. Nie należy zapominać o spełnianiu wyśrubowanych norm nałożonych przez zewnętrzne instytucje do tego powołane. Efektem takiej właśnie filozofii produkcji są certyfikaty, stanowiące konkretne potwierdzenie jakości wytwarzanych elementów.

Zapraszamy do współpracy!

Quaro, wytwarzając klocki hamulcowe, dokłada wszelkich starań, by łączyć fenomenalną jakość z wyjątkowo konkurencyjną ceną. To niezwykle trudne zadanie, lecz w dziedzinie bezpieczeństwa, a do tej kategorii zaliczyć można elementy układu hamulcowego, nie można iść na najmniejsze nawet ustępstwa. Kompromis w żadnym wypadku nie wchodzi w grę.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. A jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z naszymi produktami – gorąco zachęcamy do kontaktu.